top of page

Szczepienia. Kiedy i jak?

Instytut Zdrowia Publicznego (FHI) określił jeszcze w grudniu ub.r. jakie grupy wiekowe i zdrowotne będą miały pierwszeństwo do przyjmowania szczepień, a o czym portal Polonia.no na bieżąco informował. W dniu 10. marca wprowadzono pewne poprawki w prognozach na terminy szczepień. Tyczy to głównie osób młodszych i nie będących pracownikami służby zdrowia czy opieki. Osoby w wieku od 55-64 lat będą poddawane szczepieniu od drugiej połowy maja b.r., osoby w wieku od lat 45-54 od pierwszej połowy czerwca, a osoby w wieku od 18-44 roku życia od ostatniego tygodnia czerwca.


Aktualnie w Norwegii używane są szczepionki firm BioNTech/Pfizer (jej oficjalna nazwa to Comirnaty) i Moderna. Są one podawane dwukrotnie w odstępach 3-4 tygodni. W Norwegii wolno też przyjąć atestowaną w kraju szczepionkę AstraZeneca, ale nadal jej nie sprowadzono. Szczepienia tą ostatnią będą podawane z dłuższym okresem między dawkami, trwającym aż od 9-12 tygodni. FHI zezwala na szczepienia osób ciężarnych i karmiących, pod warunkiem uprzedniej konsultacji z lekarzem domowym, równocześnie Helse Norge i pisma medyczne szczepienia takich osób odradzają. Wszelkie aktualizowane kwestie dotyczące ewentualnych skutków ubocznych opisane są na stronach internetowych Legemiddelverket, nasz portal omawiał je szeroko, a w miarę pojawiania się nowych informacji lub zmian będzie informował na bieżąco.

Do szczepień nie trzeba się rejestrować! Gmina lub dzielnica miasta prześle każdemu mieszkańcowi SMS lub e-mail podający miejsce, datę i godzinę szczepień, a także informację jak zmienić datę czy godzinę jeśli nie pasują. Można też zmienić miejsce przyjęcia szczepionki jeśli dłużej przebywa się poza miejscem zameldowania. Będą do tego typu zmian służyły podane w wezwaniu instrukcje.


Warto upewnić się, że nasze dane telefoniczne i poczty elektronicznej są zaktualizowane na portalu internetowym norge.no, zwłaszcza jeśli często zmieniało się numery telefonów, adres e-mailowy i adres zamieszkania.

Termin szczepienia będzie prawdopodobnie krótki od chwili otrzymania wezwania. Bez wezwania SMS-em czy e-mailem nie należy się nigdzie zgłaszać, a żeby uniknąć niepożądanych skupisk ludzkich należy stawić się w podanym punkcie szczepień punktualnie. Osoby posiadające kartę TT do przejazdów taksówkami mogą jej użyć by dojechać na, i by powrócić ze szczepienia. Każda osoba wezwana do szczepienia ma prawo do bezpłatnego tłumacza na swój język narodowy, tłumaczy zapewnia gmina lub miasto. Po otrzymaniu wezwania należy jak najszybciej zgłosić potrzebę posiadania tłumacza wedle podanej w SMS-ie czy e-mailu instrukcji. Zarówno tłumacze jak i personel medyczny przestrzegają tajemnicy lekarskiej, a ich praca ma charakter poufny, można więc poprosić o tłumacza bez obaw.


Nicolas Orlinski

Ostatnie wpisy
Archiwum
Szukaj według tagów
Śledź nas
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page