top of page

Sytuacja na granicy Svinesund

W związku z sytuacja epidemiologiczną na całym świecie podróżowanie do innych państw jak Norwegia było bardzo utrudnione i wiązało się z wieloma restrykcjami. W lipcu 2021 zarówno obcokrajowcy jak i Norwedzy doczekali się zmian w przepisach dotyczących podróży.

Polska została oznaczona jako zielona, czyli mały wskaźnik zachorowań, dzięki czemu zostały otwarte granice i powrót do Norwegii powinien być łatwiejszy i bez kwarantanny.

Jaka jest rzeczywistość ? Czy mając test zrobiony w Polsce unikniemy testów na granicy ? Czy testy są płatne ? Czy osoby z certyfikatem lub paszportem covidowym są testowane ?

Podróżujący drogą morską z Gdyni do Karlskrony zobowiązani się wykonać w Polsce test na korona wirus w celu okazania na granicy szwedzkiej. W przypadku braku testu podczas kontroli istnieje prawdopodobieństwo cofnięcia podróżnego do Polski. Testy w Polsce są płatne. Jeżeli osobą podróżuje promem Stena Line może wykonać test w laboratorium Bruss, gdzie po okazaniu biletu otrzymuje zniżkę. Koszt testy wynosi 99, 60 gr Testy wykonywane na granicy są bezpłatne.

Wszyscy podróżni wjeżdżający do kraju fiordów zobowiązani są zarejestrować się na stronie entrynorway.no . Registrering av innreise til Norge. Po dokonaniu rejestracji każdy podróżny otrzymuje na swój telefon potwierdzenie z kodem paskowym. Wydawałoby się, że to bardzo proste i jesteśmy w domu.

Na granicy Svinesund widnieje kolejka samochodów w odległości 4 km co wiąże się z oczekiwaniem czterech lub pięciu godzin. Kiedy dojedziemy do upragnionego celu , wizyty celnika następuje segregacja samochodów. Samochody z rejestracją norweską kierowane są na prawą stronę, natomiast wszystkie pozostałe na lewą stronę .

Samochody z rejestracją norweską nie są poddawane żadnej kontroli i mogą kontynuować podróż dalej, natomiast pozostałe kierowane są do kontroli. Kontrola dotyczy nie tylko dokumentów czyli certyfikatów szczepień i testów na korona wirus ale mają miejsce wyrywkowe kontrole pojazdów i znajdujących się w nim rzeczy.


Podróżni kierowani są na testy i muszą czekać pół godziny na jego wynik. W wyniku bardzo dużej kolejki niektórzy kierowani są domu i mogą wykonać test we własnej komunie w ciągu 48 godzin. Osoby posiadające certyfikat korona atest bądź paszport covidowy nie są testowane.

Jak widać na załączonym obrazku nie wszyscy traktowani są w ten sam sposób i nie każdego obowiązują zasady, które wprowadził norweski rząd.


Tekst :  mgr Izabela Bielińska

Comentários


Ostatnie wpisy
Archiwum
Szukaj według tagów
Śledź nas
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page