top of page

O portalu polonia.no:

Portal polonia.no powstał z potrzeby integracji norweskiej polonii wraz ze środowiskami norweskimi. Głównym celem jest informować o wydarzeniach kulturalnych, spotkaniach, kursach, itp. które odbywają się w Norwegii. Redakcja jest otwarta na współpracę, stąd każdy zainteresowny ma możliwość opublikowania artykułu. Wystarczy nadesłać wiadomość z opisem artykułu i swoim adresem mail. 

 

Portal polonia.no będzie rozwijany i uzupełniany. W planach jest wprowadzenie działu ogłoszenia oraz publikacje. 

Pozdrawiamy serdecznie!

Aktualny skład redakcji:

Redaktor naczelny: Edith Stylo

 

Uznana artystka i scenograf biorąca udział w wielu prestiżowych projektach artystycznych w Stanach Zjednoczonych i Europie. Właścicielka Galerii Stylo.

Aktywna działaczka społeczna, organizatorka corocznego festiwalu świętojańskiego w Hvervenbukta oraz wielu innych pomniejszych wydarzeń.

 

Współpracuje z Caritas Norwegia.

 

mail: edith@stylo.no

web: www.stylo.no

Komentarz polityczny: Bogdan Kulas

W Norwegii od roku 1982. Emigrant polityczny Stanu Wojennego. Przedsiębiorca, założyciel Polskiego Centrum Biznesowego w Norwegii. Zaangażowany politycznie w sprawy polskie i polonijne. Redaktor naczelny miesięcznika „Polonia i Norge”. Wiceprezes Związku Polaków w Norwegii. Kierownik Domu Polskiego na Fornebu. Organizator polonijnych imprez społeczno-kulturalnych.

 

mail: bogdan@polonia.no

web: www.dompolski.no

Rzecznik prasowy: Andrzej Tomaszewicz

Urodził się w 1943 roku w Tarnowie, gdzie w czasie wojny trafili jego rodzice. Zaraz jednak po jego narodzinach wrócili do rodzinnej miejscowości Włochy pod Warszawą. Po wojnie rodzina przeniosła się do Wrocławia, a w 1956 roku do Poznania. W 1967 roku Andrzej ukończył studia na wydziale budownictwa lądowego Politechniki Poznaniu. Był jednym z najlepszych studentów, co pomogło mu uzyskać trzymiesięczne stypendium w Göteborgu, gdzie nauczył się szwedzkiego. W 1976 roku zrobił doktorat i otrzymał kolejne stypendium w Szwecji. W czasie robienia habilitacji otrzymał w 1979 roku norweskie roczne stypendium rządowe. Po jego zakończeniu norweska fundacja badawcza SINTEF zaproponowała mu trzyletni kontrakt w Trondheim, rozpoczynający się od lutego 1981 roku. W tym czasie dołączyła do niego żona i synowie. Młodszy syn rozpoczął naukę w Folkeskole, natomiast starszy wrócił do Polski, ponieważ studiował na Politechnice w Poznaniu

 

Wstąpił do organizacji Solidaritet Norge-Polen, gdzie przez pewien czas był zastępcą przewodniczącego.

Fotografia i opracowanie graficzne: Adam Gdula

Absolwent EASP na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Właściciel studia artystyczno projektowego w Polsce z oddziałem w Norwegii. Uczestnik wielu wystaw malarskich, rzeźbiarskich i fotograficznych w Europie. Zwycięzca konkursów artysycznych w tym prestiżowego konkurs na projekt panoramy dla PPWSF w Łodzi.

 

Pasjonuje się sztukami wizualnymi, tradycyjnymi i cyfrowymi. Lubi muzykę klasyczną oraz brzmienia gitarowe, stąd sam często sięga po gitarę. 

 

Z portalem polonia.no związany jest od samego początku. Twórca portalu polonia.no, autor grafiki i większości fotografii obecnych na stronie.  Fotoreporter, grafik i webmaster w jednej osobie. 

 

mail: contact@adamgdula.com

web: www.adamgdula.com  oraz  www.ag-studio.pl
 

 

 

Wideo operator i montażysta: Hubert Gorczyca

Autor i producent filmów dokumentalnych i reklamowych. Pracował jako scenarzysta, reżyser, operator i montażysta. Twórca informacyjnych kampanii społecznych. Pracował na rzecz środowisk osób wykluczonych społecznie: niepełnosprawnych, bezrobotnych i bezdomnych. Promuje w filmach nowoczesne trendy w zakresie rozwiązań systemowych w pomocy społecznej i ochronie środowiska.

 

Film, teatr, sztuka, moda i muzyka to tematy, które Hubert Gorczyca podejmuje z największą przyjemnością. W sprawy społeczne i kulturalne wspaniale wpisują się wątki mniejszości narodowych i emigrantów, szczególnie Polonii. Hubert Gorczyca od 1995 roku jest związany z Telewizją Polską.

 

mail: tasteofemigration@gmail.com

web: www.tasteofemigration.eu

Redaktor cyklu "Podróże i styl życia": Ewelina Wilczewska

Absolwentka Akademii Ekonomicznej w Białymstoku. Od pięciu lat przebywa i pracuje w Norwegii. Redaktor portalu kulturalno informacyjnego dla Polonii w Norwegii - polonia.no. Przedsiębiorca.

 

mail: ewelinawilczewska@gmail.com

bottom of page