top of page

Powrót kwarantanny podróżnej w Norwegii

Od 25 października Norwegia ponownie wprowadziła obowiązek kwarantanny dla osób przyjeżdżających z krajów oznaczonych jako czerwone, bordowe i szare na Covidowej mapie świata. W tym z Polski, która obecnie jest “czerwona”. Warto również pamiętać, że nadal obowiązuje konieczność rejestracji swojego przyjazdu do Norwegii na stronie internetowej https://reg.entrynorway.no/. Osoby które tego nie zrobią wcześniej muszą wypełnić kwestionariusz rejestracyjny na granicy.


Obowiązek wykonania testu po przyjeździe


Osoby podróżujące z krajów lub obszarów oznaczonych kolorem czerwonym, ciemnoczerwonym i szarym, po przybyciu do Norwegii muszą z zasady wykonać test na koronawirusa. W każdy innym wypadku (nawet posiadając test wykonany w Polsce tuż przed wyjazdem do Norwegii), mimo wszystko należy wykonać tekst po przybyciu do Norwegii.


Osoby, które bez uzasadnionego powodu nie wykonają testu, mogą dobrowolnie opuścić kraj lub zostaną ukarane grzywną.


Test trzeba wykonać na lotnisku w miejscu, w którym przekracza się granicę Norwegii. Musi to być szybki test antygenowy i musisz poczekać na jego wynik, zanim będziesz mógł podróżować dalej.

Jeśli ktoś z jakichś powodów tego nie zrobi, to powinien wykonać test w ciągu 24 godzin od swojego przybycia do kraju Fjordów.

Jeśli wynik testu jest pozytywny, w ciągu 24 godzin musisz mieć wykonany test PCR. Jeśli przyjeżdżasz z kraju spoza EOG/Szwajcarii i otrzymasz pozytywny wynik testu, musisz natychmiast mieć wykonany test PCR w miejscu, w którym przekraczasz granicę.


Kwarantanna


Osoby podróżujące do Norwegii z krajów lub obszarów oznaczonych kolorem czerwonym, ciemnoczerwonym i szarym (w tym z Polski), z zasady muszą odbyć 10-dniową kwarantannę wjazdową, która rozpoczyna się w dniu przybycia do Norwegii. Wyjątkiem od tej reguły są osoby w pełni zaszczepione, posiadające certyfikat Covidowy, bądź osoby, które w ciągu ostatniego półrocza przeszły infekcję Covid i mogą to udokumentować.


FHI definjuje reguły kwarantanny w następujący sposób:

“Kwarantannę wjazdową należy odbyć we własnym domu lub w innym odpowiednim miejscu pobytu. Jeśli nie masz dostępu do odpowiedniego miejsca pobytu, w którym mógłbyś odbyć kwarantannę wjazdową, możesz otrzymać ofertę zamieszkania w hotelu kwarantannowym.


Jeśli w drodze do Norwegii podróżujesz przez kraj lub obszar oznaczony kolorem zielonym lub pomarańczowym, kwarantanna zostanie skrócona o czas spędzony w tym kraju. Osoby odbywające kwarantannę wjazdową muszą przestrzegać następujących zasad:


Przebywaj w odpowiednim miejscu pobytu lub we własnym domu.

Nie chodź do pracy, szkoły ani przedszkola.


Nie korzystaj z transportu publicznego. Osoby podróżujące z EOG, Szwajcarii lub Wielkiej Brytanii są zwolnione z tego zakazu w drodze do miejsca odbywania kwarantanny lub w drodze powrotnej, jeśli opuszczają Norwegię przed zakończeniem kwarantanny.


Osoby w wieku powyżej 12 lat muszą korzystać z maseczki na twarz.


Nie chodź do miejsc publicznych, takich jak sklepy, apteki i kawiarnie. Jeśli nie masz innej możliwości, możesz pójść po niezbędne zakupy do sklepu lub apteki. Zadbaj o zachowanie odpowiedniej odległości od innych.


Unikaj przyjmowania gości.


Złamanie obowiązku kwarantanny wjazdowej podlega karze.”


Dziesięciodniowa kwarantanna może zostać skrócona, jeżeli po trzech dniach wykonamy test na Covid i otrzymamy negatywny wynik. W innym wypadku należy pozostać w kwarantannie przez 10 dni.


Jeśli test okaże się pozytywny należy poddać się izolacji i leczeniu, a następnie wykonać kolejny test po ustąpieniu objawów.




Ostatnie wpisy
Archiwum
Szukaj według tagów
Śledź nas
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page