top of page

Poczucie osamotnienia wśród polskich seniorów w Norwegii w dobie zagrożenia koronawirusem.




Osamotnienie to stan, który współczesna psychologia określa mianem choroby XXI wieku. Złudne poczucie bliskości, brak realnych kontaktów, zagubienie i osamotnienie w świecie coraz bardziej nieprzyjaznym jednostkom, to tylko jedne z czynników, które mogą rzutować na gorsze samopoczucie i coraz bardziej postępujące poczucie samotności, niestety jak aktualne dla seniora w dobie pandemii….


W przypadku osób starszych do wyżej wymienionych ogólnych czynników wpływających na odczuwanie osamotnienia wymienić można jeszcze dodatkowo poczucie niemożności bycia zrozumianym przez innych, a także wyobcowanie mimo istnienia kontaktów z innymi.


Osamotnienie jako emocja


Osamotnienie to nieprzyjemne uczucie związane z niemożnością realizowania różnorodnych form interakcji z wybranymi osobami. Jest to również oderwanie od potrzebnych związków z innymi lub istotnego związku z wybraną osobą. Jest to wreszcie stan psychiczny, który spowodowany jest niezadowalającą jakością i ilością interakcji społecznych. Poczuciu osamotnienia mogą towarzyszyć gniew, pesymizm, poczucie zawiedzionych nadziei oraz niezaradność. Bardzo często związany z nim jest wysoki poziom stresu.


Warto pamiętać, że w psychologii istnieje również pojęcie samotności i w potocznym rozumieniu osamotnienie, jak i samotność pozostają terminami stosowanymi wymiennie. Jednak w fachowej literaturze samotność określana bywa jako pozostawanie samemu sobie bez jakichkolwiek więzi fizycznych i styczności z innymi osobami. Osamotnienie charakteryzuje się z kolei jako wiążące się z bólem psychicznym człowieka. Psychologowie wyodrębniają wiele cech określających osamotnienie. Jest to uczucie, które budzi lęk i determinuje poczucie dyskomfortu psychicznego, co jest związane z odczuwaniem negatywnych stanów emocjonalnych. Stanowi ono rozłam kontaktów osoby osamotnionej z samą sobą oraz z innymi i dodatkowo hamuje jej rozwój. Osamotnienie to stan, który zawsze stanowi obciążenie psychiczne i może stanowić zagrożenie dla zdrowia psychicznego. Jest także odczuciem subiektywnym, wewnętrznym każdego człowieka.

Jak można rozwiązać problem osamotnienia seniora polskiego w Norwegii?

O tym się dowiemy na www.itvp.tv - zobacz audycje z udzialem B. Kulasa, E. Stylo i H. Gorczycy tu: https://www.facebook.com/itvp.tv/videos/459005485062436


Poczucie osamotnienia jest jednym z najważniejszych czynników mających negatywny wpływ na zdrowie i życie osób starszych, niemal równie ważnym co bieda – wynika z najnowszych badań naukowców z USA, o których informuje serwis EurekAlert.

Comments


Ostatnie wpisy
Archiwum
Szukaj według tagów
Śledź nas
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page