top of page

Kondolencje z powodu smierci Andrzeja Tomaszewicza


Klub Polski w Norwegii sklada wyrazy ogromnego wspolczucia Rodzinie z powodu niepowetowanej straty Meza, Ojca, Dziadka i wielkiego Polaka, Pana Andrzeja Tomaszewicza, czlowieka o ogromym sersu i dobrej woli, wieloletniego wspolpracownika Klubu Polskiego wraz z www.polonia.no oraz Prezesa Rady Polonii w Norwegii.

Pokoj Jego Duszy

Pograzeni w smutku

Edyta Stylo i Den polske klubben

 

Andrzej Dunin Tomaszewicz rodził się w 1943 roku w Tarnowie, gdzie w czasie wojny trafili jego rodzice. Zaraz jednak po jego narodzinach wrócili do rodzinnej miejscowości Włochy pod Warszawą. Po wojnie rodzina przeniosła się do Wrocławia, a w 1956 roku do Poznania. W 1967 roku Andrzej ukończył studia na wydziale budownictwa lądowego Politechniki Poznaniu. Był jednym z najlepszych studentów, co pomogło mu uzyskać trzymiesięczne stypendium w Göteborgu, gdzie nauczył się szwedzkiego. W 1976 roku zrobił doktorat i otrzymał kolejne stypendium w Szwecji. W czasie robienia habilitacji otrzymał w 1979 roku norweskie roczne stypendium rządowe. Po jego zakończeniu norweska fundacja badawcza SINTEF zaproponowała mu trzyletni kontrakt w Trondheim, rozpoczynający się od lutego 1981 roku. W tym czasie dołączyła do niego żona i synowie. Młodszy syn rozpoczął naukę w Folkeskole, natomiast starszy wrócił do Polski, ponieważ studiował na Politechnice w Poznaniu

Wstąpił do organizacji Solidaritet Norge-Polen, gdzie przez pewien czas był zastępcą przewodniczącego. Byl zalozycielem Radio Solidaritet w Trondheim we wczesnych latach 80-tych oraz Przewodniczacym Rady Polonii w Norwegii od 2005 r.

Andrzej Tomaszewicz byl Rzecznikiem Prasowym www.polonia.no

Ostatnie wpisy
Archiwum
Szukaj według tagów
Śledź nas
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page