top of page

Edukacja polonijna w dobie pandemii koronawirusa – Rada pedagogiczna PSS Moss im. Jana Brzechwy



Dnia 11 sierpnia 2020 roku w Nordre Frogn miała miejsce rada pedagogiczna Polskiej szkoły, prowadzonej przez organizację Foreningen Barna Polen. Obradom przewodniczyła dyrektor PSS Moss mgr Izabela Bielińska. Fakt, że w dobie wszechobecnego strachu przed pandemią wirusa SARS-Cov-2, szkoły polonijne na terenie Norwegii starają się działać normalnie, jest bardzo budujący. Edukacja naszych dzieci jest jednym z priorytetów, gdyż to od nich zależy przyszłość narodów. Na usta nasuwa się cytat: „Jeżeli wy jesteście przyszłością tego narodu, to ten naród nie ma przyszłości!”1

Zostawmy jednak kabarety i skupmy się na sprawach istotnych dla rodziców, którzy w tym roku zdecydują się wysłać swoje pociechy do szkoły sobotniej. Historia tej konkretnie placówki zaczyna się w roku 2014, gdy szkołę założyli mgr Izabela Bielińska, mgr Żaneta Skabara, oraz mgr Aleksandra Bielińska. Pierwsze lekcje odbyły się 6 września 2014 roku. Trzeba tu zaznaczyć że placówka PSS Moss korzysta z bogatych doświadczeń Stowarzyszenia Dzieci Polsce, które swoją działalność rozpoczęło w roku 2011. Szkoła w Moss jest poniekąd przedłużeniem inicjatywy aby nauczać dzieci pochodzenia polskiego, naszego języka ojczystego. Początkowo szkoła działała w wynajmowanych odpłatnie pomieszczeniach należących do parafii, dzięki uprzejmości księdza proboszcza Piotra Pisarka.

Priorytetami była nauka języka polskiego, historii, geografii i przyrody. Szkoła uczestniczy do dzisiaj w różnego rodzaju inicjatywach współpracy z innymi szkołami polonijnymi za granicą, oraz placówkami edukacyjnymi w Polsce. Obecnie zajęcia szkolne odbywają się w Wang skole w Moss. Ważny dla rodziców może być również fakt współpracy PSS Moss z jedną ze szkół w Gdańsku, która przygotowuje i wysyła do Norwegii świadectwa dla szkoły sobotniej, które są całkowicie respektowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Obecnie szkoła bierze udział w programie Unii Europejskiej „Erasmus +” wraz ze szkołami polonijnymi z Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Litwy, Belgii, oraz Miejskim Ośrodkiem Doradztwa Metodycznego w Białymstoku. Więcej i bardziej szczegółowych informacji o szkole można uzyskać w internecie pod adresem barnapolen.pl.

Dyrektor szkoły, mgr Izabela Bielińska może się pochwalić wydaniem dwóch dzieł literackich traktujących o tematyce szkolnictwa polonijnego. „Pomysły wykorzystania metod aktywizujących w szkolnictwie polonijnym w Norwegii”, oraz „Polskie szkoły sobotnie. Obraz szkolnictwa polonijnego na przykładzie placówek w Norwegii i Wielkiej Brytanii.”. Obie książki są wartościowymi dziełami dla wszystkich, którzy chcą się dowiedzieć więcej o szkolnictwie na obczyźnie, oraz dla nauczycieli chcących wnieść swój wkład w rozwój tej dziedziny edukacji.

Podczas ostatniego roku szkolnego, równolegle do szkoły w Moss, działał jeszcze oddział polskiej szkoły w Drammen. Niestety stowarzyszenie nie uzyskało przedłużenia umowy najmu budynku szkoły w Lier. Nie odnaleziono nadającego się do celów edukacyjnych lokalu, którego zarząd zgodziły się na współpracę. Rodzicom z okolic Drammen, którzy chcą aby ich dzieci uczęszczały do polskiej szkoły mają do wyboru dojazd do Moss, lub wybór jednej z konkurencyjnych szkół, działających na terenie Oslo. Jeżeli którakolwiek z nich będzie otwarta, naturalnie.

Podczas Rady Pedagogicznej poruszono wszystkie najistotniejsze kwestie – terminy zjazdów2, przedłużenie umów z nauczycielami na kolejny rok, zapoznanie rady z prawami i obowiązkami nauczycieli. Uporządkowano podział dzieci na klasy i przypisano do każdej klasy wychowawcę. Ustalono również terminy uroczystości szkolnych. Zarówno weterani edukacji polonijnej jak i nauczyciele dołączający do działania stowarzyszenia w tym roku zostali przez panią dyrektor poinformowani o potrzebie przygotowywania konspektów do zajęć lekcyjnych.

Do grona pedagogicznego dołączyła w tym roku pani Edyta Stylo, w charakterze nauczyciela języka angielskiego. Na obradach obecni byli jeszcze wicedyrektor i nauczyciel, mgr Marta Walczak, nauczycielka religii Irena Bielawska Khali, oraz mgr Dorota Górska, szkolny matematyk. Warto dodać, że do załogi nauczycielskiej należą jeszcze Natalia Bielińska, która zajmuje się prowadzeniem kółka plastycznego, weteran polskiej szkoły mgr Janusz Dziewiątkowski, prawdopodobnie najlepszy polonista w Norwegii, Tomasz Bieliński w charakterze nauczyciela informatyki, oraz ja – mgr Kamil Narel, nauczyciel historii oraz co dzień zarządca szkolnej kantyny.

Pozostaje mieć nadzieję, że mimo niesprzyjającej aury mikrobiologicznej, ten rok szkolny obędzie się bez przestojów i nieprzewidzianych wypadków. Początek pandemii zastał PSS Moss dobrze przygotowaną do sytuacji. Szkoła posiadała odpowiednią ilość środków higienicznych i dezynfekcyjnych, jednakże, ze względu na wytyczne WHO oraz norweskiego rządu, dyrekcja postanowiła wprowadzić nauczanie zdalne. Ostatecznie końcówka roku szkolnego składała się z e-wykładów przez internet, a nauczyciele wysyłali swoim podopiecznhym zadania i materiały do optacowania. Oceny były wystawiane na bierząco, a dzięki wsparciu rodziców, rok szkolny zakończył się pomyślnie. Egzaminy państwowe zdało 30 uczniów i otrzymali oni świadectwa.


Pewnego rodzaju zwieńczeniem zarówno roku szkolnego, jak i całej pandemii, był sfinalizowany niedawno projekt webinarium, czyli internetowego seminarium, który odbił się w niedzielę, 9 sierpnia. Dotyczył on rezultatów pracy intelektualnej nauczycieli i został zrealizowany na platformie clickmeeting. Webinar poprowadziła mgr Aleksandra Bielińska - Podejko, obecnie pełniąca funkcję koordynatora nauczycieli PSS Moss.

Poruszenie tematu pracy zdalnej to dobry moment, zarówno w artykule jak i w czasie, aby przypomnieć wszystkim, wszystkim rodzicom – wasze dzieci na was liczą. Praca z dzieckiem w domu oraz pomoc jest potrzebna, gdy pociecha ma jakiś problem z zadaniem domowym lub zrozumieniem danego tematu lekcji. Wspólna nauka powoduje również wzmocnienie wzajemnych rodzinnych więzi.

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że nie pierwszego, a dwunastego września w sobotę rozpocznie się rok szkolny w sobotniej szkole w Moss. Jestem pewien, że nauczyciele, rodzice oraz dzieci nie mogą się już doczekać kolejnego roku pełnego pracy nad kultywowaniem tradycji i języka polskiego. Przyznać trzeba, że jest co kultywować, a dotychczasowy dorobek jest dosyć spory.

Cóż więcej mógłbym tu dodać? Pozostaje czekać na nadejście września. Dyrektor mgr Izabela Bielińska powita was pierwszego dnia podczas uroczystego rozpoczęcia, a podczas następnego zjazdu, ja powitam was ciepłym obiadem na długiej przerwie3. Poniżej fotorelacja z rady. Do zobaczenia w Szkole!


Mgr Kamil „Garanil” Narel


Ostatnie wpisy
Archiwum
Szukaj według tagów
Śledź nas
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page